DOĞAL LİGARBA REÇELİ 350 gr (doğal ve katkısız)

 • Ligarbanın Kalp, ağız sağlığı ve damar tıkanıklıklarına karşı ciddi yararlar sağladığı bilinen yaban mersininin görme bozuklukları, kan şekeri, kolesterol ve idrar yolu enfeksiyonu gibi bir çok hastalığın tedavisinde de olumlu etkileri olduğu bilinmekte. 
   Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun’un yüksek kesimlerinde doğal olarak yetişen türleri bulunur, 
  Yurt dışında blueberry olarak tanınan ligarbanın meyveleri, Avrupa ve Amerika’da reçel, marmelat, pasta, pekmez, meyve suyu, meyveli yoğurt, dondurma, meyveli çörek, gibi pek çok gıda malzemesi yapımında kullanılmaktadır. Yapraklarından çay yapılırken, kökleri, meyveleri, çiçekleri ve yine yaprakları ilaç sanayinde değerlendirilmektedir. 
   
  Ligarba halk arasında mavi yemiş, ayı üzümü, morsivit, çalı çileği ve Trabzon çayı gibi isimlerle anılan Ligarba, ılıman iklim kuşağında yetişen bir bitki türü olduğunu, botanik olarak meyvesinin gerçek üzümler grubunda yer alır. 
   
  Türkiye’de Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun’un yüksek kesimlerinde doğal olarak yetişir. Yurt dışında blueberry olarak tanınan yaban mersininin meyveleri, Avrupa ve Amerika’da reçel, marmelat, pasta, pekmez, meyve suyu, meyveli yoğurt, dondurma, meyveli çörek, şarap gibi pek çok gıda malzemesi yapımında kullanılmaktadır. Yapraklarından çay yapılırken, kökleri, meyveleri, çiçekleri ve yine yaprakları ilaç sanayinde değerlendirilebilmektedir. 
  Kalori miktarı az olup, diyetlerde kullanılabilen meyveleri sodyum içermemektedir. A, C vitamini, potasyum, kalsiyum ve fosfor bakımından da zengindir. Ayrıca yaşlanmayı geciktirip, hafıza kayıplarını önlemede etkin role sahiptir. Sağlık açısından pek çok yararı olan meyveleri antioksidan madde içeriği en yüksek olan bahçe bitkisidir.
 •  Bu ürünle ilgili yorum yapabilirsiniz

Facebook

 • İnstagram